listów. Psychoterapia skierowana jest do różnej grupy osób i powinniście wybrać, jaka najlepiej będzie pasowała do Was. Jedną z jej kategorii będzie na pewno terapia grupowa. Jak już jej sama nazwa wskazuje, to taka psychoterapia prowadzona jest w grupie osób, które zmagają się z tym samym, lub podobnym problemem. Na pewno powinniście ją wybrać, jeśli chcielibyście pracować nad sobą w grupie i z innymi osobami. Terapia grupowa sprawdza się u dużej ilości osób i Ci, co ją przeszli na pewno będą ją Wam mogli polecić. Na pewno nie powinniście się jej obawiać i możecie być spokojni o siebie i o swoją prywatność. Wiele osób uważa, że terapia grupowa jest bardzo dobrym oraz skutecznym rozwiązaniem. Na pewno będziecie z niej bardzo zadowoleni i szybko zobaczycie, jak działa ona na Was i na Wasze zdrowie oraz psychikę. Obecnie naprawdę bardzo dużo osób korzysta z różnorodnych terapii i psychoterapii i nie powinniście się ich obawiać i denerwować się przed nimi, ponieważ to naprawę bardzo dobre rozwiązanie.
Kiedy warto udać się na psychoterapię?
Życie coraz bardziej zaczyna nas wszystkich przerastać. Widzimy, że świat się zmienia i to na gorsze, czasami nie mogąc sobie z tym poradzić. Mamy coraz więcej problemów i coraz mniej rzeczy nas cieszy. A jeśli ta zwykła czysta radość w naszym życiu już w ogóle nie występuje, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy terapeutycznej. Bardzo możliwe, że to psychoterapia pozwoli nam wrócić na dobre tory i odnaleźć sens bytu.
Ta niemożność odnalezienia szczęścia w życiu jest jednym z głównych powodów korzystania z psychoterapii. Pomoże nam ona jednak także w innych przypadkach. Jeżeli bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że mieliśmy bardzo trudne dzieciństwo i nie do końca je przepracowaliśmy, wręcz powinniśmy zrobić to z osobą z zewnątrz, która pomoże nam zaakceptować pewne sprawy. Niektóre fobie także wymagają leczenia. Terapia grupowa pozwoli nam uporać się m.in. z lękiem przed nawiązywaniem relacji, gdyż wymusi na nas kontakt z drugim człowiekiem, a jednocześnie zrobi to na tyle spokojnie, abyśmy sami nie musieli przez to cierpieć. Terapeuci to też bardzo wyrozumiali psycholodzy, którzy zawsze z chęcią nas wysłuchają. Jeżeli więc nie mamy do kogo udać się ze swoim problemem, może warto zapisać się właśnie na psychoterapię.
W takich przypadkach tylko terapia indywidualna
Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.
Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.
Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.