Czy opłaca się znaleźć psychologa? - uroda

psychoterapia-gestalt.pl

Nikogo już nie dziwi to że

Coraz częściej otwarcie przyznajemy się do korzystania z usług terapeutów. Nikogo już nie dziwi to, że ktoś w otoczeniu uczęszcza regularnie na psychoterapię. Doceniamy możliwość popracowania nad swoim życiem pod opieką doświadczone

Czy opłaca się znaleźć psychologa? - uroda psychoterapia-gestalt.pl
go specjalisty i coraz częściej z tej możliwości korzystamy, co tylko dobrze na nas wpływa. Jeżeli jednak uznamy, że klasyczna terapia grupowa nie jest dla nas, być może to terapia online okazałaby się dobrym wyjściem z sytuacji.

Od razu należałoby jednak zaznaczyć, że ta forma terapii nie sprawdzi się niestety w każdym przypadku. Jeżeli nasze problemy nie są specjalnie złożone i nie utrudniają nam codziennego życia, jak najbardziej możemy uczęszczać na zdalną terapię. Nie jest ona jednak wskazana w przypadku posiadania cięższych problemów natury psychologicznej. Jeżeli już od dłuższego czasu cierpimy na poważną depresję albo zmagamy się z fobią społeczną, przez którą nie jesteśmy w stanie podjąć normalnej pracy, prawdopodobnie psychoterapia online nie będzie dla nas. W takich sytuacjach powinniśmy skorzystać z normalnej terapii, najlepiej grupowej, by porządnie o siebie zawalczyć i odzyskać dawne szczęśliwe życie.


Gdy w naszym życiu zdarzy się

Każdy zawód w jakimś sensie pomaga innym ludziom. Przecież kiedy nie umiemy sami czegoś zrobić, zwracamy się o pomoc do specjalisty, aby nasz problem można było rozwiązać. Niektóre z nich są jednak bardzo poważne i ich rozwiązanie może być bardzo trudne, ale jak najbardziej możliwe. Gdy w naszym życiu zdarzy się coś bardzo przykrego, nie możemy sobie z tym poradzić, analizujemy czy mogliśmy zrobić coś, żeby temu zapobiec i tak dalej. Śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem, zwolnienie z pracy czy jakakolwiek inna sytuacja, w której coś kończy się na zawsze sprawia, że powrót do normalnego życia może być niemożliwy bez pomocy specjalisty. Psychoterapia może być sposobem na to, aby sobie poradzić i móc żyć dalej, mimo tego, że na początku może wydawać nam się to niemożliwe. Terapia indywidualna, albo terapia grupowa na pewno pozwoli nam po jakimś czasie uporać się z tym, co od jakiegoś czasu nas dręczy. Jeśli wolimy samodzielnie rozmawiać z terapeutą, wybierzmy terapię indywidualną, natomiast jeśli być może ktoś inny ma taki sam albo podobny problem do naszego, rozważmy opcję, którą jest terapia grupowa. Praca i pomoc psychoterapeuty, zarówno w jednej, jak i w drugiej opcji może okazać się dla nas jedynym wyjście, aby móc normalnie żyć po nieodwracalnej stracie, jakiej doświadczyliśmy.


Najważniejsze jest to by początkowo po

Każda rodzina funkcjonuje na swój własny określony sposób, dlatego każda może zmagać się z zupełnie innymi problemami. Najważniejsze jest to, by początkowo po prostu je wyznaczyć, a później już na poważnie się nimi zająć. Najlepszym na to sposobem będzie udział w cyklicznej psychoterapii. Jaka psychoterapia dla rodzin daje jednak odpowiednie rezultaty? Jakie jej odmiany są najczęściej stosowane przez doświadczonych terapeutów?

Dość popularnym modelem jest terapia psychoanalityczna. Pozwala ona pacjentom na wyznaczenie ról, jakie mają oni odgrywać w rodzinie, ale jednocześnie daje im tutaj dużą swobodę i elastyczność. Mama powinna być mamą, czyli opiekunką, ale musi jednocześnie mieć pewną przestrzeń na realizację własnych planów, czyli np. rozwój zawodowy albo swoje indywidualne pasje. Psychoanalityczna terapia grupowa polega na tym, że wszyscy członkowie rodziny na bieżąco zmieniają swoje zachowania oraz sposób postrzegania pewnych rzeczy. W ten sposób uczą się rozwiązywać wewnętrzne konflikty, a także pokonują swoje kompleksy, które mogą niestety negatywnie wpływać na relacje rodzinne.


Zwiększona swoboda do której doprowadza terapia

Popularną formą psychoterapii dla rodzin jest terapia oparta na doświadczeniach. Jej głównym celem jest zerwanie pewnych schematów, które kierują zachowaniem członków rodziny. Niemalże wszyscy się na nich opierają, zwykle robiąc to zupełnie podświadomie. Takie schematy trzeba zerwać, by dać rodzinie dużo większą swobodę. Każdy powinien być otwarty na nowe doświadczenia. Nie można za każdym razem postępować tak samo i oczekiwać innych efektów. Nawet w życiu rodzinnym bardzo ważne jest "eksperymentowanie". Zwiększona swoboda, do której doprowadza terapia grupowa, pozwala też poczuć większy luz i wpływa korzystnie na samopoczucie wszystkich członków rodziny.

Ostatnim nurtem, który terapeuta rodzinny może zaproponować swoim pacjentom, jest ten model poznawczo-behawioralnym. Jego dużym plusem jest to, iż niemalże natychmiast doprowadza on do pozytywnych zmian. Psychoterapia poznawczo-behawioralna rozwiązuje raczej te bieżące konflikty. Może zatem okazać się nie do końca dobrym wyborem dla rodzin, które z problemami zmagają się już od wielu lat.